Wylewka nie chce schnąć – Czyli jak osuszyć wylewkę

W trakcie wykonywania wylewek zużywa się duże ilości wody, której należy się następnie pozbyć. Na wstępnie trzeba podkreślić że proces osuszania wylewki nie może rozpocząć się zbyt szybko po jej wykonaniu i być zbyt gwałtowny. Grozi to jej popękaniem. Jednak z drugiej strony szybkie tempo prac budowlanych i remontowych nie pozwala na zbytnie przedłużanie procesu budowy.

Niestety długo utrzymująca się wilgoć uniemożliwia wykonywanie kolejnych zaplanowanych czynności. Pozbycie się wilgoci jest długotrwałym procesem – wyschnięcie wylewek w sposób całkowicie naturalny – wietrząc może trwać kilka miesięcy, uniemożliwiając położenie parkietów, oraz rozpoczęcie pozostałych prac takich jak gipsowanie czy też malowanie.
Osuszenie wylewek latem jest możliwe z użyciem osuszacza kondensacyjnego, oraz pomocniczo wentylatora. Taki zestaw pozwala na osuszenie powierzchni około 40-50m2 w 10-15dni. W przypadku większych pomieszczeń warto zadbać o to, aby na każde 50-60m2 przypadał jeden taki zestaw (osuszacz kondensacyjny i wentylator). Pozwoli to na osuszenie wylewki w odpowiednim tempie – szybko, ale bezpiecznie nie powodując jej popękania. Możliwe jest również osuszenie pomieszczenia o większej kubaturze za pomocą jednego osuszacza, proces ten będzie trwał jednak dłużej.

Inaczej przedstawia się sytuacja zimą. Tutaj do osuszania wylewki oprócz osuszacza i wentylatora trzeba zastosować nagrzewnice elektryczne lub olejowe. Nie zalecane jest stosowanie nagrzewnic gazowych, ponieważ efektem ubocznym spalania gazu jest woda. Sam osuszacz bez nagrzewnicy w minusowej temperaturze zaszroni się. Efektywność jego pracy jest również niższa w niskich temperaturach. Często stosowane samo ogrzewanie i wietrzenie pomieszczeń (bez stosowania osuszaczy) sprawia, że woda, która odparuje z powierzchni wylewek wnika w ściany a później wychodzi z powrotem.

Zarówno latem jak i zimą aby osuszyć wylewkę należy pamiętać o wentylatorach aby zapewnić odpowiedni ruch powietrza. Nad wylewką (około 2-3cm) utrzymuje się warstwa powietrza o dużej wilgotności, którą za pomocą wentylatora można skierować wyżej – tak aby wilgoć szybciej mogła zostać skroplona przez osuszacz. Suche powietrze z góry zostaje zaś skierowane na wylewkę w skutek czego intensywniej oddaje ona wilgoć. Zastosowanie wentylatorów w trakcie osuszania podnosi wydajność osuszacza, który w wyniku podniesienia wilgotności w powietrzu może skondensować w krótszym czasie więcej wody.

Jak wiadomo, następnym etapem po wykonaniu wylewek jest położenie podłogi. Głównym warunkiem montażu podłóg drewnianych jest odpowiednia wilgotność podłoża. Jest to możliwe dopiero po osuszeniu wylewki, co jest szczególnie istotne przy kładzeniu Parkietu  lub desek podłogowych. Jeśli wylewka będzie zbyt wilgotna – jest duże ryzyko że deski się wypaczą, powyginają, lub powstaną między nimi szpary.