Jak samodzielnie wycyklinować oraz polakierować swój parkiet

Cyklinowanie parkietu, ujmując to najprościej są to przejazdy maszynami szlifierskimi w celu wyrównania i usunięcia rys z powierzchni parkietu. Używa się do tego różnego rodzaju cykliniarek, maszyn do rantów, polerek i innych mniej typowych maszyn do cyklinowania wyposażonych w papiery ścierne o rożnej grubości.

Przed rozpoczęciem cyklinowania powinniśmy zadać sobie pytanie, czy posiadamy wszystkie potrzebne do tego maszyny. Główną jest cykliniarka, lecz nie mniej potrzebna okaże się rantówka (cyklinowanie brzegów) oraz polerka. Jeżeli wypożyczamy sprzęt z wypożyczalni, potrzebna jest dokładna kontrola stanu technicznego tych maszyn. Niestety źle ustawiona cykliniarka potrafi uszkodzić parkiet, uniemożliwiając jego późniejszą naprawę bez wymiany klepek.

Cyklinujemy podłogi nowe, po odpowiednim okresie od ułożenia, sprawdzając uprzednio czy klej zawiązał zgodnie z zaleceniami producenta. Cyklinowanie obejmuje też podłogi stare, a służy odnowieniu ich powierzchni. Na tym etapie potrzebne są specjalistyczne maszyny do cyklinowania i papiery ścierne o różnej gradacji. Zwykle zaczyna się od nałożenia na cykliniarkę papierów o granulacji 36, w przypadku starych desek krytych farbą często stosuje się też granulację 24. Kończymy granulacją 120 oraz siatkami ściernymi. Szlifowanie cykliniarką sprawi, że nasza podłoga będzie idealnie równa i gładka. Dopiero wtedy może zostać poddana wykończeniu. Jeśli pomiędzy klepkami pozostały jakieś ubytki, można je wypełnić – metodą szpachlowania, używając specjalistycznej masy szpachlowej. Substancja mieszając się z pyłem pozostałym po cyklinowaniu nabiera koloru identycznego z zastosowanymi elementami drewnianymi. Pozostałości muszą przejść ponowne cyklinowanie. Miejsca gdzie nie doszła cykliniarka wyrównujemy szlifierkami kątowymi oraz cyklinami. Ważnym etapem jest polerka, zacierająca maszynami do brzegów a taśmowymi cykliniarkami pracującymi na środku pomieszczenia. Polerka używana jest także do przecierania lakieru pomiędzy jego poszczególnymi warstwami oraz rozprowadzania wosków.

Lakierowanie

Następnym etapem prac parkieciarkach zwanych ogólnie ,,cyklinowaniem podłóg drewnianych” jest nałożenie lakieru podkładowego. Lakier ten ma za zadanie odciąć i odizolować powierzchnię drewna od warstw lakieru. Lakier podkładowy decyduje również o kolorze drewna. Jeśli lakierujemy dębinę możemy ją przyciemnić używając lakierów podkładowych rozpuszczalnikowych lub zostawić słomkowy jasny kolor używając lakierów wodnych ekologicznych. Jeśli lakierujemy podłogi z drewna egzotycznego powinniśmy wybrać specjalne lakiery podkładowe do drewna egzotycznego. Lakiery podkładowe wodne wysychają dość szybko ale rozpuszczalnikowe zazwyczaj powinny wysychać około 1 doby (zachęcamy do zapoznania się z naszymi produktami vermeister w katalogu produktów). Po tym okresie nakładamy wałkiem pierwszą warstwę lakieru nawierzchniowego po uprzednim zmatowieniu powierzchni, wybierając przy tym stopień jego połyskliwości, spośród lakierów matowych, pół matowych oraz połysków. Pamiętajmy przy wyborze, że ładnie wygląda podłoga gdy się błyszczy, ale widać na niej każdą najmniejszą ryskę różnice pomiędzy rotacyjnymi, natomiast podłoga matowa uwypukla naturalność drewna. Najbardziej bezpiecznym lakierem jest lakier pół matowy. Takie też sugerujemy, aby zmaksymalizować zadowolenie klienta. Używając solidnej chemii mamy pewność że podłoga wytrzyma dużo dłużej do kolejnego cyklinowania.

My ze swej strony polecamy Państwu włoską firmę VerMeister, która od ponad 30 lat dostarcza swoim klientom produkty chemii parkietowej najwyższej jakości, nadając wnętrzom unikatowy styl, charakterystyczny dla włoskich wykończeń. Produkty VerMeister cenione są przez odbiorców na całym świecie za swoją solidność, długowieczność oraz walory estetyczne.

Przed nałożeniem drugiej warstwy lakieru nawierzchniowego podłogę ponownie należy zmatowić polerką, aby uzyskać powierzchnię czepną dla kolejnej warstwy lakieru. Gdy już podłogę zmatowimy i odkurzymy, nakładamy drugą ostatnią warstwę lakieru nawierzchniowego. Musimy pamiętać, że na okres lakierowania powinniśmy mieć pomieszczenie jak najbardziej sterylne, wcześniej odkurzone, oraz zadbać o to, aby nie było zbędnych ruchów powietrza. Przez pierwsze 2 godziny od lakierowania lakier jest na tyle miękki i ciekły że przyjmuje kurz z powietrza do swojej struktury. Aby tego uniknąć sprzątamy lokal oraz zamykamy wszystkie okna, wyłączamy klimatyzację oraz nawilżacze powietrza.

Co najmniej po 8 godzinach a najlepiej po dobie od nałożenia ostatniej warstwy lakieru możemy spokojnie stanąć na podłodze. Pamiętajmy że świeżo odnowionej podłogi nie przykrywamy folią ani dywanami przez najbliższe 10 – 14 dni. Czas ten jest potrzebny, aby warstwa lakieru w pełni mogła się utwardzić. Jeśli chcemy szybko wykonać kolejne prace remontowe, używamy tektury.

Montaż listew

Listwy przypodłogowe mają na celu estetyczne uwieńczenie prac przy podłodze ale i praktycznie zasłonić dylatacje między podłogą a ścianą. Mają na celu także uchronić ściany przed brudzeniem się podczas regularnego sprzątania podłóg. Listwy montujemy w zależności od profilu i wysokości po przez przybicie gwoździkami do podłogi lub przyklejamy do ściany. Cokoły przyklejamy do ściany lub montujemy na kołkach rozporowych. Niektóre listwy można czyścić z lakieru i odświeżyć podczas cyklinowania parkietu.