Czyszczenie i konserwacja parkietu po cyklinowaniu

Zachowanie trwałości powłoki lakierniczej w znacznym stopniu zależy od utrzymania warunków schnięcia lakieru zgodnie z normami pracy z lakierem po cyklinowaniu. Należy pamiętać o 14-dniowym okresie twardnienia lakieru, podczas którego należy użytkować podłogę z większą ostrożnością. Podczas powyższego okresu staramy się nie przesuwać mebli po powierzchni polakierowanej podłogi. Nóżki mebli podklejamy filcem lub innym materiałem uniemożliwiającym uszkodzenie podłogi. W pierwszym okresie użytkowania nie przykrywamy nowej podłogi dywanami, mogącymi zakłócać proces utwardzania się lakieru.

Pielęgnacja podłogi to dwa procesy: czyszczenie oraz okresowa konserwacja. Dokładność usuwania zanieczyszczeń zdecydowanie przedłuża okres użytkowania lakierowanego parkietu. Największym wrogiem lakierowanej posadzki jest piasek, najczęściej wnoszony na obuwiu.

Pierwszą konserwację parkietu, w przypadku posadzek lakierowanych, można przeprowadzić już po wykonaniu prac związanych z cyklinowaniem, lakierowaniem i montażem listew, oczywiście po odpowiednim okresie przerwy od 14 – 30 dni pozwalającym na pełne utwardzenie lakieru.

Konserwację podłóg lakierowanych produktami VerMeister przeprowadzamy z użyciem środka Idronet. Zwilżamy  szmatkę produktem Idronet i rozprowadzić na podłodze w kierunku wzdłuż włókien. Jeżeli nie pozostają żadne ślady powierzchnia nie wymaga polerowania. Jeżeli naniesiono nadmiar produktu zaleca się polerowanie z użyciem miękkiej, suchej szmatki. Pozostawienie niespolerowanej powierzchni może powodować trudności z usunięciem nadmiaru produktu. Idronet może być również rozcieńczany w wodzie (5%)- 1 nakrętka produktu na litr wody. Zabieg właściwej konserwacji przeprowadzamy po wykonaniu gruntownego czyszczenia podłogi. Równomiernie nanosimy środek na całą powierzchnię podłogi, starając się uniknąć powstania jakichkolwiek zacieków. Tak zakonserwowaną podłogę pozostawiamy do wyschnięcia.

 

Bieżące, codzienne czyszczenie przeprowadzamy za pomocą Detergente Neutro.

Do rutynowego czyszczenia rozcieńczyć 0,03l produktu z 1 litrem wody (1 nakrętka na 2 litry wody), nasączyć szmatkę lub mop w roztworze, wycisnąć i zmyć powierzchnię. W przypadku bardziej odpornych zabrudzeń nasączyć szmatkę koncentratem i rozetrzeć po powierzchni. Należy pamiętać o tym, że zbyt duża wilgoć lub zbyt długie utrzymywanie się jej na powierzchni parkietu może go uszkodzić. Dlatego nie przesadzamy z ilością nakładanych środków.

 

Częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych konserwacji powinna być uzależniona od intensywności użytkowania podłogi. Tak naniesiona warstwa ochronna zdecydowanie wydłuży okres pomiędzy kolejnymi cyklinowaniami parkietu, i pozwoli nam się cieszyć jego wspaniałym wyglądem przez dłuższy czas.